Dlaczego zbrojenie jest takie ważne?

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-02
Druty zbrojeniowe to nieodłączny element budowy. Zobaczmy zatem gdzie trzeba zastosować zbrojenie oraz jak właściwie je dobrać.
Do wyboru jest kilka różnych grubości, a ich właściwe zastosowanie pozwala mieć pewność, że budowany dom będzie stabilny i bezpieczny.

Zacznijmy od tego, że głównymi elementami, które wymagają zbrojenia są ławy fundamentowe oraz stropy.

Poza nimi zbrojenie stosuje się w nadprożach i wieńcach. Rodzaj zbrojenia, które należy zastosować oblicza konstruktor i jest on ściśle określony w projekcie budowlanym.

Pierwszym elementem, który należy zazbroić jest ława fundamentowa. Zwykle zbrojenie składa się z czterech prętów o grubości 12mm. Pręty te należy łączyć co 30-50cm strzemionami wykonanymi z prętów o grubości 6mm. Co ważne grubość otuliny betonowej powinna wynosić co najmniej 5 cm, a więc należy je układać na podkładkach. Niektóre ekipy układają je co prawda bezpośrednio na podłożu, a następnie unoszą w trakcie betonowania, ale ten sposób jest zdecydowanie mniej skuteczny i nie pozwala dokładnie ustalić wysokości zbrojenia.

Narożniki ław powinny być dodatkowo wzmocnione poprzez zagięcie prętów pod kątem prostym lub zastosowanie łączników w kształcie litery L. Dzięki temu narożniki będą mocniejsze.

Drugim elementem, który wymaga dużej ilości zbrojenia jest strop. Jak już wcześniej wspomniano jego rodzaj jest wpisany w projekt budowlany. Jeśli mamy do wykonania strop monolityczny, to całość zbrojenia zostanie wykonana na miejscu. W projekcie będzie komplet informacji na temat rodzaju prętów, które mają zostać do tego użyte, ich rozstawu oraz głębokości posadowienia.

Wykonawca musi się ściśle tego trzymać, choć w trakcie budowy kierownik budowy może nakazać zwiększenie wytrzymałości stropu, poprzez zmianę średnicy prętów zbrojeniowych. Zmianę tę musi wpisać w dziennik budowy i w pełni ponosi odpowiedzialność za jej skutki.

W przypadku stropów prefabrykowanych na budowie wykonuje się jedynie zbrojenie elementów dodatkowych, a więc wieńca i żeber rozdzielczych (jeśli są w projekcie). Sposób ich zbrojenia jest również wskazany w projekcie budowlanym.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Dlaczego zbrojenie jest takie ważne?

Druty zbrojeniowe to nieodłączny element budowy. Zobaczmy zatem gdzie trzeba zastosować zbrojenie oraz jak właściwie je dobrać. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

P.P.H.U BUD-MAX BOBULA JÓZEF

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii