Domy z bali – nowoczesny trend czy powrót do natury?

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-04
Domy z bali drewnianych wielu kojarzą się głównie z Podhalem, choć pojawiają się także w innych miejscach Polski.
Dlaczego więc ludzie wracają do natury?

Z pewnością wpływ na to mają rosnące ceny materiałów budowlanych, takich jak pustaki czy cement.
Poza tym drewno jest materiałem ekologicznym, dostępnym na terenie całej Polski. Jest to materiał ciepły, który szybko nagrzewa się i wolno oddaje ciepła. Dzięki temu dom z bali jest energooszczędny.

Niewątpliwą zaletą domów z bali jest także tempo prac budowlanych. Sprawna ekipa może wybudować taki dom już nawet w ciągu 4 tygodni. Do wzniesienia domu z bali drewnianych wystarczą takie narzędzia jak piły i młotki.

W technologii tradycyjnej kolejne bale są łączone na bez użycia gwoździ czy wkrętów, gwarantując doskonałą szczelność połączeń. Jedyne mokre prace, które należy wykonać w trakcie budowy ograniczają się do konieczności wybudowania fundamentów. Dzięki temu takie domy można budować przez cały rok.
Przestrzeń pomiędzy balami należy wypełnić wełną mineralną.

Jeśli dom został wybudowany z nieco wilgotnych bali, to z pewnością będzie konieczne uzupełnienie szczelin powstałych w trakcie wysychania, po około roku od powstania domu. Należy jednak uważać, żeby tych szczelin nie wypełnić zbyt dokładnie. Zbyt szczelny dom spowoduje, że drewno nie będzie oddychać, a w domu pojawi się wilgoć.

Domy z bali mogą budzić wśród przyszłych inwestorów również pewne obawy. Można do nich zaliczyć to, że drewno jest materiałem łatwopalnym i niewątpliwie wymaga odpowiednich umiejętności od ekipy budującej.

Najczęstsze błędy popełniane przez budujących to niedokładne wypełnienie pomiędzy balami oraz wybudowanie domu na zbyt niskim fundamencie, co powoduje szybsze naciąganie wilgoci, a w efekcie niszczenie drewna.

Te obawy i błędy są łatwe do uniknięcia, a więc raczej nie powinny być podstawą do rezygnacji z realizacji marzeń o domu z bali.

Wystarczy znaleźć wykwalifikowaną i doświadczoną ekipę, a z pewnością uda nam się wybudować z bali dom naszych marzeń.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Domy z bali – nowoczesny trend czy powrót do natury?

Domy z bali drewnianych wielu kojarzą się głównie z Podhalem, choć pojawiają się także w innych miejscach Polski. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

P.P.H.U BUD-MAX BOBULA JÓZEF

więcej

Firma MARBUD - budownictwo murowane i drewniane

więcej

Stolarstwo - Mirosław Jankowski

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii