Instalacje centralnego ogrzewania – informacje podstawowe

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-04
Centralne ogrzewanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie ciepła w domu.
Zastanówmy się zatem jakie są rodzaje kotłów skupimy się na tym kiedy ją wykonać i jak wybrać rodzaj instalacji.

Podstawowym pytaniem, które pojawia się u większości osób dopiero rozpoczynających budowę jest pytanie kiedy najlepiej robić instalację?

Najlepszym momentem na te prace jest stan surowy zamknięty. W takim stanie można bez problemu poprowadzić rurki po podłodze czy po ścianach i dopiero później przykryć je tynkiem czy wylewką.

Dzięki temu instalacja może być łatwo i szybko położona, a po pracach wylewkarsko-tynkarskich po położonych rurkach nie ma śladu.

Drugim elementem, który wiąże się bezpośrednio z instalacją c.o. jest kwestia wyboru sposobu rozprowadzenia ciepła w domu. W rozwiązaniu tradycyjnym wykonuje się instalację wysokotemperaturową, gdzie temperatura wody ma ok. 70°C.

Wówczas rozprowadza się instalację pod grzejniki, których moc dobiera się do kubatury pomieszczenia. Można jednak również zdecydować się na instalację niskotemperaturową, a więc taką, w której temperatura wody jest mniejsza niż 50°C.

Najpopularniejszą instalacją niskotemperaturową jest tzw. podłogówka, a więc wodne ogrzewanie podłogowe. W celu jej wykonania w wylewce układa się rurki, w których krąży woda. Oba rodzaje instalacji można oczywiście łączyć stosując dwa obiegi grzewcze, w związku z czym dość często spotyka się rozwiązanie typu: ogrzewanie podłogowe w kuchni, przedpokoju i łazienkach plus tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe w pokojach.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieją już grzejniki niskotemperaturowe, które świetnie nadają się do instalacji niskotemperaturowej. Jest to z pewnością rozwiązanie warte zauważenia, jeśli w budynku istniejącym chcemy zrezygnować z ogrzewania wysokotemperaturowego na rzecz niskotemperaturowego np. zasilanego pompą ciepła.

Nie ma wówczas potrzeby skuwania wylewki, układania rurek do podłogówki i ponownego ich zalewania. Wystarczy w miejsce istniejących grzejników zamontować te przystosowane do ogrzewania niskotemperaturowego, oczywiście o odpowiedniej do kubatury pomieszczenia mocy grzewczej.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Instalacje centralnego ogrzewania – informacje podstawowe

Centralne ogrzewanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie ciepła w domu. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

P.P.H.U BUD-MAX BOBULA JÓZEF

więcej

techprofbud - Instalacje CO, Elektryczne, Gazowe.

więcej

Sklep Internetowy - grzejniki, instalacje, kotły

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii