Docieplanie krok po kroku – cz. 1 jaki materiał wybrać i dlaczego?

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-04
Dobra izolacja termiczna budynku pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 30%. Zobaczmy zatem czym warto je ocieplić i jak należy to zrobić.
Docieplenie wykonuje się zwykle z zewnątrz budynku.

Najpopularniejsza jest metoda lekka mokra, a więc wykonanie docieplenia ze styropianu.
Można jednak wykonać to docieplenie przy użyciu wełny mineralnej czy waty szklanej, ale po pierwsze jest to materiał droższy od styropianu, po drugie jest mniej odporny na wilgoć, co w przypadku izolacji zewnętrznej, zwłaszcza fundamentów i piwnic ma spore znaczenie.

W niektórych, choć rzadkich przypadkach, można wykonać ocieplenie budynku od wewnątrz.
Służą do tego specjalne materiały dociepleniowe, jak np. bloczki Ytong Multipor.

Dzięki materiałowi, z którego są wykonane nadają się do wykonania ociepleń wewnątrz i nie tworzą mostków termicznych, które powodowałyby osadzanie się wilgoci na ścianach. Jest to jednak metoda stosowana głównie w obiektach zabytkowych, których zewnętrzne ocieplenie jest niemożliwe, dlatego nie będziemy się nią dłużej tutaj zajmować.

Wracając do ociepleń zewnętrznych warto co nieco wspomnieć o właściwościach fizycznych styropianu.

Jest to materiał lekki, dobrze izolujący, trwały, odporny na wilgoć i niepalny, choć topi się w wysokich temperaturach. Wysoką izolacyjność zapewnia powietrze zamknięte w porowatych kulkach z polistyrenu. Dodatkowo warto dodać, że jest to materiał tani i łatwy w obróbce. Najważniejszym współczynnikiem, który opisuje jego właściwości izolacyjne jest współczynnik ƛ – lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im jego wartość jest mniejsza, tym lepsze właściwości izolacyjne.

Przed dociepleniem budynku trzeba podjąć decyzję o tym jaką grubość styropianu wybrać. Wybór ten zależy od tego z jakiego materiału jest zbudowana ściana oraz jaką izolacyjność chcemy osiągnąć. Stosując odpowiednie wzory można obliczyć współczynniki przenikania i zobaczyć jak zmienią się właściwości izolacyjne ściany, gdy zostanie dodany styropian.

W praktyce zwykle okazuje się, że najlepiej wychodzi docieplenie ścian warstwą styropianu o grubości 10-12cm. Po wybraniu grubości styropianu można przystąpić do prac, a jak to zrobić powiemy w drugiej części tego artykułu.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Docieplanie krok po kroku – cz. 1 jaki materiał wybrać i dlaczego?

Dobra izolacja termiczna budynku pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 30%. Zobaczmy zatem czym warto je ocieplić i jak należy to zrobić. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

P.P.H.U BUD-MAX BOBULA JÓZEF

więcej

Docieplenia budynków i remonty wnetrz

więcej

P.H.U. "FIEDLER" - prace termoizolacyje budynków

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii