Jak założyć trawnik? – przewodnik krok po kroku.

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-05
Wiosna to najlepszy czas na założenie trawnika. Prześledźmy więc proces zakładania trawnika krok po kroku.
Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Planując założenie trawnika trzeba najpierw dobrze przygotować podłoże. Należy więc usunąć gałęzie, kamienie i inne nieczystości.

Następnie dobrze byłoby się przyjrzeć warunkom glebowym. Najlepszym podłożem pod trawnik są gleby piaszczysto-gliniaste, które dobrze przepuszczają wodę i są dość lekkie. Jeśli jednak nasza gleba do takich nie należy, to dobrym pomysłem będzie dodanie na wierzch torfu, który zwiększy zawartość próchnicy w glebie i dzięki temu trawa będzie miała lepsze warunki do wzrostu.

Tak przygotowane podłoże należy przekopać, ręcznie lub przy użyciu glebogryzarki. Celem tej pracy jest spulchnienie wierzchniej warstwy gleby, wymieszanie jej z dodanym wcześniej torfem oraz napowietrzenie jej.

Krok drugi – nawożenie

Wbrew pozorom nawożenie trawnika nie odbywa się po zasianiu trawy lecz kilka dni wcześniej. Należy wybierać nawozy o dużej zawartości azotu, fosforu i potasu. Dostępne są specjalne mieszanki nawozów przeznaczone do użycie przed zasianiem nasion trawy, z których warto korzystać.

Krok trzeci – sianie trawy

Trawę najlepiej byłoby wysiewać w bezwietrzny, pogodny dzień. Nasiona trzeba rozprowadzić równomiernie dlatego użytecznym narzędziem będzie siewnik. Jeśli jednak nim nie dysponujemy to powinniśmy starać się rozrzucać nasiona równomiernie, żeby uniknąć kęp i pustych placów bez trawy.

Po zasianiu, trawę należy delikatnie zmieszać grabiami z wierzchnią warstwą ziemi oraz dokładnie wałować, najlepiej przy użyciu ciężkiego walca. Dzięki temu nasiona zostaną wbite w ziemię i będą miały lepsze warunki do ukorzenienia. Jeśli nie mamy walca, to walcowanie możemy zastąpić udeptywaniem.

Krok czwarty – podlewanie

Jest to bardzo istotny element, który gwarantuje szybkie kiełkowanie i wzrost trawy. Pierwsze podlanie powinno nastąpić zaraz po zasianiu trawy, a kolejne w zależności od pogody, ale co najmniej raz dziennie. Trawnik należy podlewać delikatnym strumieniem i unikać tworzenia się na jego powierzchni kałuż.

Krok piąty – koszenie

Nasiona trawy kiełkują zwykle od 7 do 30 dni od zasiania. Pierwsze koszenie powinno się odbyć nie wcześniej niż wtedy, gdy trawa osiągnie 8-10cm wysokości. Wysokość pierwszego koszenia to 5-6 cm.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Jak założyć trawnik? – przewodnik krok po kroku.

Wiosna to najlepszy czas na założenie trawnika. Prześledźmy więc proces zakładania trawnika krok po kroku. zobacz cały artykuł

DiGarden Projektowanie i zakładanie ogrodów

więcej

BioArt Ogrody: Projetowanie, zakładanie i pielęgnacja ogrodów.

więcej

Gardenia Ogrody - Usługi Ogrodnicze

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii