Trzy ważne informacje o wylewkach czyli kiedy, co i jak?

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-05
Na ładną podłogę niemały wpływ ma dobra wylewka. Zobaczmy kiedy należy ją zrobić, jaką wybrać i jak położyć, aby osiągnąć efekt doskonały.
Zacznijmy od tego, kiedy jest najlepszy moment na położenie wylewek.

Jest to moment, w którym zostały już zrobione wszystkie instalacje, które mają być ukryte pod wylewką, a na ścianach zostały położone tynki.

Po posprzątaniu placu budowy można przystąpić do przygotowania podłoża pod wylewkę. Najczęściej odbywa się to poprzez ułożenie folii paro-przepuszczalnej oraz ocieplenia, będącego również izolacją akustyczną pomiędzy kondygnacjami.

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do wykonania prac wylewkarskich.

Oczywiście zanim te prace nastąpią konieczny jest wybór rodzaju materiału, z którego zostanie wykonana wylewka. Mamy do wyboru wylewki cementowe i anhydrytowe, w tym także wylewki samopoziomujące.

Rodzaj materiału zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia, w którym będzie ułożona wylewka. Inna więc będzie wylewka w pomieszczeniach mieszkalnych, a inna w garażach i piwnicach.

Jej rodzaj zależy również od tego czy w pomieszczeniu będzie ogrzewanie podłogowe, które wymaga innego rodzaju materiału, lepiej przewodzącego ciepło.

Wylewki cementowe, a więc robione z cementu, piasku i wody, mają zwykle grubość 3,5-4cm i muszą być zbrojone siatką metalową. Do mieszkanki sporządzanej na budowie lub w betoniarni można dodawać dodatki przyspieszające wysychanie, uplastyczniające lub uszczelniające.

Wylewki anhydrytowe, a więc robione z gipsu, mają zwykle grubość ok. 6 cm, gdyż są wybierane przede wszystkim w domach, w których jest instalowane wodne ogrzewanie podłogowe. Taka grubość jest konieczna do przykrycia wszystkich rurek od ogrzewania.

Wylewki tej nie trzeba dodatkowo zbroić. Są one bardzo elastyczne, nie kruszą się i nie pękają, ale ze względu na to, że nie są one odporne na wilgoć nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych.

Wylewki samopoziomujące, zarówno cementowe jak i anhydrytowe, można nabyć w gotowej formie półsuchej, półpłynnej lub geoplastycznej. W trakcie ich przygotowania bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta, także tych dotyczących grubości. Mogą one być wzbogacone o różne dodatki uelastyczniające czy wzmacniające, które zwykle eliminują konieczność dodatkowego zbrojenia.

Przy wykonywaniu prac należ bezwzględnie pamiętać o dobrym wypoziomowaniu wylewki oraz o dylatacjach. Dylatacje zapewniają możliwość pracy podłogi w zależności od ciepła i wilgotności, a tym samym niwelują ryzyko pęknięć. Po wykonaniu wylewek trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, w których wylewki będą mogły dobrze wyschnąć. Konieczna jest odpowiednia wentylacja i brak czynników powodujących zbyt szybkie wysychanie wylewki.

Zanim na wylewce zostanie ułożona warstwa wierzchnia, to trzeba odczekać. Czas oczekiwania zależy od tego, co będzie na niej układane. Jeśli mają to być płytki ceramiczne, to wylewka nie musi być doskonale sucha.

Jeśli natomiast chcemy położyć parkiet lub deski, to współczynnik wilgotności wylewki musi wynosić mniej niż 2%. Takie wysychanie trwa nawet ok. 2 miesięcy, a przed położeniem podłogi warto jeszcze sprawdzić jej wilgotność przy użyciu specjalnych czujników.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Trzy ważne informacje o wylewkach czyli kiedy, co i jak?

Na ładną podłogę niemały wpływ ma dobra wylewka. Zobaczmy kiedy należy ją zrobić, jaką wybrać i jak położyć, aby osiągnąć efekt doskonały. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

P.P.H.U BUD-MAX BOBULA JÓZEF

więcej

Wylewki maszynowe, wysokiej jakości posadzki przemysłowe!

więcej

Daniel Beściak Usługi Ogólno - Budowlane

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii