Wszystko o właściwej kolejności prac wykończeniowych

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-10
Dom w stanie surowym to podstawa do wykonania kolejnych prac, które pozwolą w nim zamieszkać. Zobaczmy zatem jaka kolejność jest właściwa.
Pierwszym elementem, który należy wykonać są instalacje.

Można wykonywać niemal równocześnie instalacje wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczne i powiązane, wentylacyjne czy odkurzacza centralnego.

Jest to więc właściwy czas na ułożenie wszystkich rurek i przewodów, które mają być później niewidoczne.

Kolejność układania instalacji nie ma żadnego znaczenia, przy czym warto pamiętać, że przewody elektryczne powinny być ułożone w pewnej odległości od rur z wodą, więc wydaje się zasadne, że będą one wykonywane nieco później.

Po wykonaniu instalacji następuje odpowiedni moment na wytynkowanie ścian, a dopiero po ich wykonaniu można wykonać wylewki. Następnie wykonuje się ocieplenie poddasza poprzez ułożenie ocieplenia o odpowiedniej grubości oraz przykręcenie płyt kartonowo-gipsowych. Jest to również właściwy moment na wykonanie wszelkich sufitów podwieszanych.

Na tym etapie możemy mówić o stanie deweloperskim. Jest więc to podstawa do wykonania ostatecznych prac wykończeniowych, które można nazwać dekoracyjnymi. Najlepiej oczywiście zacząć od prac brudnych, a więc od wykonania łazienek i ułożenia płytek w miejscach, w których są przewidziane.

Potem można już chociaż jedną warstwą pomalować ściany, a następnie przystąpić do układania podłóg. Jest jednak sporo osób, które wolą układać podłogi panelowe i drewniane już po ostatecznym malowaniu ścian, a powstały w trakcie prac kurz odkurzyć niż denerwować się, że nowe podłogi zostaną pokapane farbą.

Na ostatnim miejscu w harmonogramie prac znajduje się montaż drzwi, włączników i kontaktów oraz mebli kuchennych i lamp.

Warto jeszcze dodać, że w domach piętrowych, w których przewidziane są schody drewniane, moment ich montażu trzeba maksymalnie odwlec w czasie. Drewno jest bowiem materiałem delikatnym, więc ich montaż przed wykonaniem łazienki górnej może oznaczać od razu uszkodzenie schodów nie tylko wnoszonymi na górę płytkami, ale również koniecznymi do tego sprzętami.

Wydaje się więc, że montaż schodów powinien się odbyć jak najpóźniej. Wcześniejsza komunikacja zaś może odbywać się z pomocą rusztowań lub schodów prowizorycznych.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Wszystko o właściwej kolejności prac wykończeniowych

Dom w stanie surowym to podstawa do wykonania kolejnych prac, które pozwolą w nim zamieszkać. Zobaczmy zatem jaka kolejność jest właściwa. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

P.P.H.U BUD-MAX BOBULA JÓZEF

więcej

Budowa domów, roboty żelbetowe

więcej

Roboty ogólnobudowlane i remonty budowlane

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii