Odwierty i palowanie – sposób na podmokły teren.

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-02-28
Teren podmokły czy mocno spadzisty może być sporą przeszkodą przy budowie. Zwykły fundament nie będzie wówczas najlepszym rozwiązaniem.
Nie oznacza to jednak, że na takim terenie nie da się budować. Rozwiązaniem może okazać się palowanie.

Kiedy zatem i w jaki sposób można je wykonać?

Palowanie wykonuje się przede wszystkim na działkach, na których występuje wysoki poziom wód gruntowych lub grunty mają słabą nośność, a także takich, które mają duży spadek. Wówczas tradycyjne fundamenty nie będą spełniać swojej funkcji, a więc nie będą przenosić ciężaru budynku na grunt. W takiej sytuacji palowanie jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem.

W przypadku budynków jednorodzinnych, których nacisk na grunt jest stosunkowo niewielki stosuje się mikropale. Mają one średnicę do ok. 30cm, ale w stosunku do swoich rozmiarów mają bardzo wysoką nośność. Szczegółowe parametry, a więc głębokość posadowienia, grubość oraz ich rozstaw są ustalane w zależności od rodzaju gruntu, na którym ma zostać posadowiony budynek.

Zasada jest taka, że mają one być na tyle głęboko, żeby docierać do warstwy gruntu o wyższej wytrzymałości. W przypadku budowy budynku o większych parametrach należy użyć pali, które mają nie tylko większą średnicę, ale również są zdecydowanie dłuższe od mikropali używanych w budownictwie jednorodzinnym.
Przygotowanie pod palowanie musi być poprzedzone wykonaniem odwiertów.

Korzysta się wówczas ze specjalnych wiertnic, które wwiercając się w grunt przygotowują otwory pod pale, jednocześnie wyciągając urobek na zewnątrz. W tak przygotowane otwory wkłada się zbrojenie i wlewa się beton o odpowiednich parametrach lub montuje się pale prefabrykowane.

Ten pierwszy sposób, a więc betonowanie na miejscu, najlepiej sprawdza się w przypadku gruntów o wysokim poziomie wód gruntowych.

Na koniec kilka słów o kosztach. Palowanie jest niestety droższe niż wykonanie fundamentów tradycyjnych. Wynika to nie tylko z większej ilości materiałów i pracy ekipy budowlanej, ale także z konieczności wynajęcia wiertnic, a więc sprzętu specjalistycznego.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Odwierty i palowanie – sposób na podmokły teren.

Teren podmokły czy mocno spadzisty może być sporą przeszkodą przy budowie. Zwykły fundament nie będzie wówczas najlepszym rozwiązaniem. zobacz cały artykuł

Borma - Technologie bezwykopowe

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii