Dziennik budowy - kto podbija, kto odbiera?

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-02-28
Najważniejsza książka na budowie czyli co nieco o dzienniku budowy.
Wiele osób, które dostaje pozwolenie na budowę cieszy się, że czas formalności został zakończony. Zanim jednak budowa się rozpocznie trzeba założyć dziennik budowy, który jest najważniejszym dokumentem w trakcie jej trwania. Zobaczmy zatem co trzeba o nim wiedzieć.

Zacznijmy od tego jak wygląda dziennik budowy. Zwykle jest to książka formatu A4 ze stronami zawierającymi odpowiednie rubryki, zgodne z wzorem podanym w odpowiednim rozporządzeniu. Co ważne, strony są ponumerowane oraz wykonane z papieru samokopiującego, dzięki czemu wpisy są od razu w formie oryginału i kopii.

Często karty kopii są wykonane z perforacją, która ułatwia ich wyrwanie.
Zgodnie z obowiązującym prawem, dziennik budowy powinien wydawać organ wydający pozwolenie na budowę. Często jednak jest tak, że kupuje się go samodzielnie, a następnie dostarcza do urzędu z wypełnionymi danymi dotyczącymi budowy wraz z oświadczeniem kierownika. Wówczas organ nadaje mu numer urzędowy, rejestruje go w odpowiednim rejestrze oraz przybija swoją pieczęć na każdej ze stron.

Pierwszym wpisem w dzienniku budowy, poza wpisem kierownika budowy o przyjęciu na siebie obowiązków, jest wpis o wytyczeniu geodezyjnym budynku. Wpisu tego dokonuje uprawniony geodeta. Poza nim i kierownikiem budowy, do wpisów w dzienniku budowy są uprawnieni również inwestor, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz pracownicy organów kontrolnych, a więc np. urzędu nadzoru budowlanego.

W trakcie prac do dziennika budowy należy wpisywać terminy rozpoczęcia i zakończenia robót, wraz z ich przebiegiem i ewentualnymi problemami w trakcie ich wykonywania.

Należy wpisywać również terminy odbioru robót ulegających zakryciu oraz częściowych i ostatecznych odbiorów robót. W dzienniku budowy wpisuje się również zastrzeżenia i zalecenia dla wykonawcy oraz terminy i przyczyny ewentualnych opóźnień czy wstrzymania robót.

Na koniec budowy, a więc po zakończeniu wszelkich prac, oryginał dziennika budowy należy załączyć do zgłoszenia o zakończeniu robót i wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Kopię zaś należy dołączyć do dokumentacji powykonawczej, która jest zwracana inwestorowi i jest on zobowiązany przechowywać ją przez cały okres istnienia obiektu.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Dziennik budowy - kto podbija, kto odbiera?

Najważniejsza książka na budowie czyli co nieco o dzienniku budowy. zobacz cały artykuł

Nadzór budowlany - Metik2

więcej

Pro-DS - Nadzór budowlany, kierownik budowy

więcej

Firma inżynierska ARUT Artur Koliński

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii