Klimatyzacja - cudowne urządzenie w upalne dni

Klimatyzacja - cudowne urządzenie w upalne dni

blog

Zacznijmy od tego czym jest klimatyzacja. Otóż jest to zespół urządzeń, które mają zapewnić optymalne warunki w pomieszczeniu.

Wbrew obiegowej opinii nie chodzi tylko o obniżenie temperatury, ale również o jego wilgotność czy poziom czystości. Z tego powodu urządzenie to jest wyposażone w odpowiednie filtry, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie właściwych parametrów. Niestety w obiegowej opinii krąży mit, że długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych wnętrzach jest szkodliwe dla alergików, a dodatkowo łatwiej nabawić się przeziębień. Jest to jednak prawda wyłącznie w pomieszczeniach, w których nie dba się dostatecznie o klimatyzatory, nie czyści się ich i nie serwisuje regularnie.

Przy odpowiednim dbaniu o te urządzenia problemy tego typu nie powinny wystąpić. Kwestia przeziębień jest natomiast uzależniona od tego jaka jest zadana temperatura we wnętrzu. Nie powinna być ona niższa niż 5-8 °C od temperatury zewnętrznej. Oczywiście właściwe warunki w pomieszczeniu może zapewnić jedynie odpowiednio dopasowany klimatyzator.

W warunkach biurowców czy centrów handlowych są to zwykle centrale klimatyzacyjne o ogromnej mocy, które zapewniają klimatyzację w całym budynku. W przypadku mieszkań i domów są to raczej klimatyzatory kompaktowe i typu Split lub Multisplit. Te pierwsze składają się z jednej części i do swojego działania wymagają dostępu do powietrza z zewnątrz.

Te drugie natomiast składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą połączone. Wymagają więc niewielkich prac budowlanych, które umożliwią doprowadzenie prądu do obu urządzeń oraz poprowadzenie łączących ich rurek. Istotne jest również to, że jednostka zewnętrzna musi być zamontowana w taki sposób, żeby zapewnić dostęp ekipy serwisowej. Klimatyzatory kompaktowe, to najczęściej urządzenia przenośne i przeznaczone do stosowania w jednym pomieszczeniu. Natomiast urządzenia typu Multisplit to urządzenia montowane na stałe, które mogą obsłużyć kilka pomieszczeń. Na koniec warto dodać, że klimatyzacja może także ogrzewać pomieszczenia. Jest to jednakże dość drogi sposób ogrzewania, gdyż należy pamiętać, że klimatyzatory działają na prąd, który do tanich źródeł energii z pewnością nie należy.

Blog

Udostępnij :