Jak ułożyć płytki ceramiczne – krótki przewodnik krok po kroku

Jak ułożyć płytki ceramiczne – krótki przewodnik krok po kroku

blog

Na początku warto zacząć od przygotowania potrzebnych materiałów. Konieczne więc będą nie tylko płytki, ale również odpowiednio dobrany do nich klej oraz fuga. Dobór kleju zależy od rodzaju płytek i od miejsca, w którym będą układane. Wybór fugi zaś, to nie tylko dobór odpowiedniego koloru, ale również tego czy ma być to fuga elastyczna czy odporna na zabrudzenia. Poza tym do układania płytek potrzebny będzie sprzęt do mieszania kleju, a więc wiertarka z mieszadłem i wiaderko, odpowiednia szpachla do nakładania oraz urządzenie do przycinania płytek. Przydadzą się również plastikowe krzyżaki, które pozwolą na układanie płytek z fugą o odpowiedniej szerokości.

Mając skompletowane wszystkie potrzebne narzędzia możemy przystąpić do pracy. Najpierw należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Musi być ona czysta, wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń. Jeśli jest to miejsce w okolicy wanny lub prysznica, to warto to miejsce pomalować folią w płynie. W innych rejonach wystarczy zagruntowanie odpowiednim preparatem. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do układania płytek.

Układanie rozpoczynamy od rozmierzenia płytek w taki sposób, żeby ewentualne docięcia były jak najmniej widoczne. Zaznaczamy sobie miejsce, w którym mamy rozpocząć układanie i przyklejamy pierwszą pełną płytkę, idąc od dołu do góry i od najdalszego narożnika. Wcześniej na ścianie rozprowadzamy zaprawę klejową, a jeśli kleimy duże płytki, to robimy to również na płytce. Następnie dociskamy płytkę i układamy ją w żądanej pozycji stukając w nią gumowym młotkiem. W ciągu kilkunastu minut możemy jeszcze skorygować jej ułożenie. Odpowiednie odstępy gwarantują nam plastikowe krzyżaki, o których była mowa wcześniej. Po ułożeniu pełnych płytek wykonujemy docinki i przyklejamy je w brakujących miejscach. Kolejnym etapem jest fugowanie, które można wykonać dopiero po wyschnięciu kleju, a więc po 1-3 dniach.

Spoinowanie wykonuje się gumową lub gąbkową pacą w ten sposób, żeby dobrze uzupełnić szczeliny i żeby fuga nie wychodziła na płytki. Po wykonaniu spoinowania myje się płytki gąbką z wodą, żeby usunąć z nich pozostałą fugę, zanim ostatecznie zaschnie.

Blog

Udostępnij :